Otthoni hospice ellátás
Hospice ellátás a terminális állapotban lévő, elsősorban tumoros betegek körében segíti az emberséges környezet, szakellátás megteremtését. A hospice-palliatív ellátás törekszik a beteg szenvedéseinek enyhítésére, teljes testi- és lelki komfortjának megteremtésére, valamint segíti a családot a gyász feldolgozásában.
A palliatív ellátás a beteg hatékony, teljes körű ellátása akkor, amikor a betegség nem reagál a gyógyító célú kezelésekre, és amikor a fájdalom és egyéb tünetek enyhítése, pszichológiai, szociális problémák megoldása kiemelkedő jelentőségű feladat. Átfogó célja a lehető legmagasabb életminőség biztosítása a beteg és családja számára. A palliatív ellátás értékeli, becsüli az életet, a haldoklást természetes folyamatnak tekinti. Hangsúlyozza a fájdalomcsillapítás és más kínzó tünetek enyhítésének fontosságát, magában foglalja a betegellátás fizikai, pszichológiai oldalát, valamint támogató rendszert biztosít, amely segíti a beteget, hogy a halál pillanatáig a lehetőségek szerint aktívan élhessen, és segíti a családot, hogy a betegség és a gyász idején megbirkózzanak a nehézségekkel.
A palliatív ellátás olyan, alap- és szakellátás szintjén működő, szabadon, térítés nélkül igénybe vehető gondozási forma, melynek célja nem a betegség gyógyítása, hanem a gyógyíthatatlan – különösen a daganatos betegség gyógyíthatatlan stádiumába került –, szenvedő betegek fájdalmainak és egyéb kínzó tüneteinek megszüntetése vagy csökkentése, a betegek életminőségének javítása.
A hospice szolgáltatás célja, hogy a terminális állapotú beteg minél teljesebb fizikai és pszichoszociális jólétét biztosítsa.
Otthoni hospice ellátást csak a háziorvos rendelhet el, a következő szakorvosok javaslatára:
· járóbeteg-vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézmény klinikai onkológusa, vagy
· a daganatos megbetegedés elhelyezkedése szerinti illetékes szakorvos, vagy
· az otthoni hospice ellátást végző szolgáltató olyan szakorvosa, aki csak a tünetek enyhítésére szolgáló és nem a betegség, probléma megszüntetésére irányuló gyógymódot alkalmazza (palliatív szakorvos), vagy palliatív mobil csoport (mobil team) palliatív jártasságú szakorvosa.
Valamennyi fenti esetben legfeljebb 50 napra, de ismételt orvosi vizsgálat alapján – új elrendelő lap kitöltésével – további két alkalommal ismételten elrendelhető, tehát összesen: 150 alkalom adható.
Otthoni hospice ellátás igénybevételével egyidejűleg otthoni szakápolás nem rendelhető.
Forrás: www.oep.hu
Milyen feladatok végezhetőek az otthoni hospice ellátás keretében?
· alap- és szakápolási tevékenységek
· tartós fájdalomcsillapítás szakápolói feladatok
· gyógytorna
· gyógykezelés természetes eszközökkel (fizioterápia)
· szociális tevékenységek szervezése
· diétás gondozás, tanácsadás
· mentálhigiénés gondozás, tanácsadás (ideértve a családtagok, közvetlen gondozásban résztvevők felkészítését a hospice ellátásra)
· gyógyszerelés tervezése, ellenőrzése
Az otthoni hospice ellátás az otthoni viziten túl folyamatos rendelkezésre állást is biztosít.
Forrás: www.oep.hu
OEP szerződött ellátási területeink:
Pest megye nyugati régiójából: Pest megye keleti régiójából:
Pilisborosjenő Ecser
Üröm Maglód
Budakalász Gyömrő
Solymár Mende
Pilisvörösvár
Pilisszentiván
Pilisszántó
Piliscsaba